
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| RoHS | Compliant |
| Type | USB Switch |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 1.5 A |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | N-Channel |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Turn-On Delay Time | 3 ms |
| Turn-Off Delay Time | 10 ms |
| Output Configuration | High Side |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| On Resistance (RON) | 115 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 2.1 A |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$2.68186
Ext.Price$2.68186
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.68186 | $2.68186 |
| 10 | $2.25005 | $22.50050 |
| 25 | $2.05706 | $51.42650 |
| 50 | $1.88062 | $94.03100 |
| 100 | $1.71933 | $171.93300 |
| 300 | $1.65533 | $496.59900 |
| 500 | $1.59371 | $796.85500 |
| 1000 | $1.53861 | $1538.61000 |
